تفاوت XRP با ریپل در چه چیزی است؟


ریپل یکی از معروف‌ترین‌هاین و دارای سرعتی نسبتاً بالا و هزینه‌ی انتقال نسبتاً کمی است. همچنین خرید و فروش ریپل توسط افرادی که دارای کسب و کارهای کوچک و بزرگ هستند به اجرای قراردادهای هوشمند کمک می‌کند.

نکته‌ی جالبی که وجود دارد این است که زمانی که سؤال ریپل چیست مطرح می‌شود بلافاصله نام XRP به ذهن خطور می‌کند. ما در این مقاله سعی داریم تا علاوه بر معرفی ریپل، تفاوت آن با XRP را نیز به دقت بررسی کنیم.


یک رمز ارز است به عنوان یک شبکه پرداخت دیجیتال برای معامله‌های مالی نیز عمل می‌کند.

ریپل را در سال ۲۰۱۲ برای اولین بار افرادی با نام‌های کریس لارسن (chris Larsen) و جد مک کالب (jed McCaleb) با همکاری یکدیگر ارائه دادند.

فرایند اصلی ریپل شبیه به سیستم سوئیفت (swift) برای جابه‌جایی پول و سهام بین‌المللی بوده در واقع نوعی سیستم مبادله اموال و دارایی و حواله است.

انواع واسطه‌های مالی و بانک‌هایی که با ارزهای فیات گوناگون معامله می‌کنند از ریپل برای سرعت بخشیدن به تراکنش‌ها و کم کردن هزینه‌ی آن استفاده می‌کنند.

باید به این نکته هم اشاره کنیم که توکنی که در این سیستم استفاده می‌شود از قبل استخراج شده و نمادی تحت عنوان XRP دارد.

بنابراین نام شرکت و سیستم انتقال پول آن ریپل بوده و ارز دیجیتال آن، توکن رمزنگاری شده است.

هدفش :در واقع قصد دارد تا به عنوان یک لایه پرداخت نسبتاً موقت بین دو شبکه عمل کند.

نگاهی به تاریخچه‌ی رمز ارز ریپل_تولد ریپل


همه چیز تقریباً از سال ۲۰۱۲ شروع شد که فردی به نام فوجر مدیریت شرکتی تحت عنوان ریپل‌پی را به مک کالب و لارسن واگذار کرد.

از همان روزها بود که ساخت ریپل به عنوان راه حلی برای پرداخت مؤسسات مالی و بانک‌ها شروع شد.

این شرکت چندین بار تغییر نام داد تا در نهایت در سال ۲۰۱۵ نام ریپل برای آن انتخاب شد.

در پاسخ به چیستی ریپل بعد از تمام این مسائل باید به این نکته هم اشاره کنیم که ریپل مانند بیت کوین و اتریوم از اعتبار بالایی برخوردار است و با توجه به مارکت کپ در گروه ۱۰ ارز برتر بازار قرار دارد.

در همین راستا در بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ شاهد افزایش و رشد قیمت شدید این ارز دیجیتال بودیم.

حتی شرکت ریپل کم‌کم شروع به سرمایه گذاری مشترک با بانک‌های بزرگی مثل بانک مرکزی آمریکا، بانک سلطنتی کانادا، یونی کردیت و غیره کرد تا باعث بهبود انتقال جهانی و معامله‌های بین‌المللی شود.

تاریخچه قیمتی ریپل


علاوه بر این برای اینکه پاسخی کامل به سؤال ریپل چیست ارائه دهیم، خوب است بدانید که این شرکت در همان دوران، شروع به پیاده سازی ابزارهایی مثل XVIA، XRAPID و XCURRENT کرد. این موضوع در حالی بود که بیشتر از صد مؤسسه مالی، فناوری پرداخت بین‌المللی خود را با این سیستم آزمایش می‌کردند. اما به مرور با توجه به نیمه متمرکز بودن این شرکت، شکایت‌هایی از سوی مقامات آمریکایی بر این سیستم وارد شد که باعث افت و کاهش ارزش ریپل شد.

تاریخچه‌ رمز ارز ریپل_برای درک بهتر ریپل


برای درک بهتر، این سیستم را نوعی سیستم انتقال پول جهانی بدون نیاز به هیچ گونه پول فیزیکی در نظر بگیرید.

دفتر کل ریپل، علاوه بر اینکه تمام اطلاعات حسابداری کاربران خود را ذخیره می‌کند، اقدام به ارائه خدمات مبادله‌ای بین انواع رمز ارز را نیز ارائه داده است.

که رمز ارز ریپل بر خلاف بین کوین، بر مبنای الگوریتم اجماع اثبات کار طراحی نشده است.

یعنی برای ثبت تراکنش‌ها نیازی به فرایند استخراج رمز ارز نبوده و در مقابل از یک نوع الگوریتم شخصی‌سازی‌شده استفاده می‌شود.

دفتر کل ریپل را شبکه‌ای جدا از نودهای اعتبار سنج مدیریت کرده و دائماً در حال مقایسه‌ی رکوردهای تراکنش‌ها با یکدیگر است.

هر شخص یا کاربر به شکل مستقل می‌تواند یک گره اعتبار سنج ریپل را اجرا کرده و علاوه بر آن قابلیت انتخاب نود اعتبار سنج خود را نیز دارد.

اما با وجود تمام این مسائل باز هم زمانی که بررسی هویت ریپل مطرح می‌شود.

اشاره به این نکته هم الزامی است که شرکت ریپل خود به‌شخصه لیستی از نودهای شناخته شده

مطرح به مشتریان خود معرفی می‌کند تا برای اعتبار سنجی تراکنش‌های خود از آن‌ها استفاده کنند. این لیست UNL نام دارد.

ریپل یکی از قدیمی‌ترین رمز ارزها_XRPچیست؟


اگر کسی از شما سؤال کند که ریپل چیست، بلافاصله نام XRP در ذهنتان نقش می‌بندد. اما نکته‌ی قابل توجهی که وجود دارد این است که ریپل با XRP اندکی تفاوت دارد. برای فهمیدن این تفاوت ابتدا کمی به قسمت‌های پیشین این مقاله مراجعه می‌کنیم. ریپل یک شبکه و XRP در واقع ارز دیجیتال آن است. اما وقتی صحبت از تفاوت این دمی‌شود، خوب است به این مثال توجه کنید:

زمانی که فردی اقدام به خرید رمز ارز اتریوم می‌کند در واقع روی شبکه اتریوم سرمایه گذاری کرده است. وقتی فردی رمز ارز BTC را خریداری می‌کند در واقع اقدام به سرمایه گذاری روی شبکه بیت کوین کرده است. اما با خرید رمز ارز XRP، شما الزاماً روی شبکه ریپل سرمایه گذاری نکرده‌اید. برای درک بهتر این موضوع با ما همراه باشید، اما قبل از آن فراموش نکنید که «ریپل یک نوع شرکت بوده و XRP یکی از چندین محصول این شرکت است.»

در واقع XRP یک ارز دیجیتال است که در شرکت ریپل ارائه شده و فقط روی یکی از محصولات این شرکت (XRAPID) کاربرد دارد. این ارز دیجیتال در شرکت ریپل استخراج شدنی نیست. بلکه به طور کلی ۱۰۰ میلیارد واحد از آن در سال ۲۰۱۳ ارائه شد که ۲۰ میلیارد واحد آن به شرکت سازنده و بقیه‌ی آن در نوعی سپرده غیر متمرکز نگهداری شد. توزیع این سپرده به بازار هر ماه به اندازه‌ی یک میلیارد واحد انجام می‌شود.

XRP رمز ارز شرکت انتقال ارز دیجیتال ریپل_فرصت ریپل چیست؟


زمانی که شما به سؤال ریپل چیست و پاسخ آن فکر می‌کنید، وضعیت صنعت پرداخت‌های جهانی در پشت سر بسیار عجیب است. فضای دیجیتالی اطراف ما به شکلی رشد کرده است که حتی در وسط جنگل هم می‌توانیم اپلیکیشن‌های مختلف را دانلود کرده یا به طور زنده ویدیوهای مجازی را ببینیم. اما اگر صحبت از انتقال پول به یکی از بستگانمان در ژاپن شود، می‌بینیم که نیازمند پرداخت هزینه‌ای زیاد و صرف زمانی طولانی برای انجام آن خواهیم بود.

اما ریپل شگفتی بزرگی در این صنعت است؛ یعنی فناوری برای پرداخت‌های آسان در جهان به شکل بین‌المللی وجود دارد. با این وجود فکر می‌کنید دلیل عقب ماندن صنعت پرداخت‌های جهانی چیست؟ خب، ممکن است یکی از دلایل این موضوع این باشد که مؤسسه‌های مالی علاقه‌ای به قرار دادن تریلیون‌ها دلار پول در سیستم‌های تازه راه اندازی شده ندارند. در واقع علت اول این امر را می‌توان عدم اعتماد مؤسسات مالی دانست.

در بررسی هدف ریپل می‌توان اینگونه گفت که هدف ریپل کار با دنیای اقتصادی و مالی کنونی است. شما تصور کنید چه پول‌های کلانی برای انجام معاملات مالی و انتقال بین‌المللی اموال و دارایی‌ها پرداخت می‌شود. چیزی حدود ۱۵۵ تریلیون دلار هر ساله در آن سوی مرزها در حال حرکت است.

برای مثال paypal برای هر معامله چیزی حدود ۹.۲ درصد از مبلغ معامله را به عنوان هزینه دریافت می‌کند. در واقع می‌توان گفت که چیزی حدود ۴۴۹۵ تریلیون دلار به عنوان هزینه پرداخت‌های جهانی به paypal یا مؤسسات دیگر پرداخت می‌شود.

افزایش سرعت و امنیت انتقال با ریپل سه محصول اصلی شبکه ریپل کدامند؟


در حال حاضر شبکه ریپل در حال ارائه سه محصول اصلی به عنوان مجموعه‌ای برای سیستم پرداخت بانک‌ها و مؤسسات مالی است. لازم به ذکر است که این سه محصول برای فعالیت‌های خود لزوماً از رمز ارز ریپل استفاده نمی‌کنند. در نتیجه افزایش مشتریان شرکت ریپل همیشه به معنای افزایش استفاده از رمز ارز ریپل نیست. در ادامه برای کامل شدن پاسخ سؤال ریپل چیست به معرفی محصولات این شرکت می‌پردازیم.

ایکس رپید (xRapid)


به طور کلی از XRAPID می‌توان به عنوان یک راه نقدینگی بر پایه‌ی تقاضا نام برد. رمز ارز ریپل در این راه حل نقدینگی به عنوان یک رمز ارز واسط میان چند ارز فیات عمل می‌کند. در واقع ارز دیجیتال XRAPID که به بلاک چین ریپل متکی است، راهی برای کم شدن هزینه و افزایش سرعت پرداخت‌های بانکی است. لازم به ذکر است که این محصول، تنها محصول از شرکت ریپل است که برای معاملات خود از رمز ارز ریپل استفاده می‌کند.

برای آنکه فرایند کار در این محصول و پاسخ سؤال XRAPID ریپل چیست را به خوبی متوجه شوید یک مثال ساده می‌زنیم. فرض کنید شخصی به نام کیت از استرالیا قصد دارد برای فردی به نام مارک در ژاپن ۱۰۰ دلار پول واریز کند. کیت در ابتدا باید این مبلغ را به یک مؤسسه مالی به نام FIN پرداخت کند. سپس این مؤسسه مالی از طریق ارتباط با صرافی‌های تبدیل دارایی در هر دو کشور مقصد و مبدأ و با استفاده از محصول XRAPID این انتقال را انجام می‌دهد.

در واقع شرکت مورد نظر این توانایی را دارد که ۱۰۰ دلار کیت را به XRAPID تبدیل کرده و در عرض چند ثانیه به ژاپن منتقل شده و در نهایت مارک می‌تواند پول واریز شده را از صرافی واقع در ژاپن دریافت کند. نکته‌ی قابل توجهی که وجود دارد این است که این شیوه‌ی انتقال پول باعث حذف واسطه‌های مالی نشده و تنها باعث سرعت بخشیدن روند آن شده است.

تنها محصول شرکت ریپل_ایکس کارنت (xCurrent)


محصول اولیه‌ی شرکت ریپل XCURRENT است. این محصول به طور پیش فرض از رمز ارز ریپل استفاده نکرده و متکی بر بلاک چین آن نیست. در واقع می‌توان گفت که XCURRENT راهی آسان برای ردیابی و تسویه فوری پرداخت‌های بین‌المللی بین اعضای شبکه است. برای پاسخ به سؤال XCURRENT ریپل چیست باید این نکته هم بیان شود که همکاری بانک‌ها با ریپل بیشتر از طریق این محصول انجام می‌شود.

ایکس ویا (xVia)


این محصول شرکت ریپل جدیدترین محصول این پروژه است. می‌توان اینگونه گفت که یک رابط پرداخت استاندارد برای بانک‌ها و سایر ارائه دهندگان خدمات مالی است که به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا در یک چهارچوب مشترک تعامل کنند. لازم به ذکر است که «ایکس ویا» هم مانند XCURRENT از رمز ارز ریپل برای پرداخت‌های خود استفاده نمی‌کند.

بهترین کیف پول رمز ارز ریپل کدام است؟

از آنجایی که شرکت ریپل در همکاری با مؤسسات مالی و بانک‌ها پیش‌گام است، خود را درگیر مسائلی مثل کیف پول اختصاصی نکرده است. لذا کاربران مبتدی برای انجام تراکنش‌های خود باید از کیف پول‌های عمومی استفاده کنند.

اما نکته‌ی مهمی که درباره کیف پول این ارز دیجیتال وجود دارد این است که برای استفاده از آن و انجام اولین تراکنش، باید ۲۰ ریپل پرداخت کنید. این موضوع باعث می‌شود تا در همان ابتدا هنگام انتخاب کیف پول دقیق و هوشمند عمل کرده تا مجبور به تعویض مجدد و پرداخت دوباره هزینه نشوید؛ لذا خوب است برای شروع سرمایه گذاری در این ارز دیجیتال کیف پول‌های عمومی که از آن پشتیبانی می‌کنند را بشناسید.

برخی از آن‌ها به تفکیک شامل موارد زیر است:

تراست ولت (Trust Wallet)
ترزور (Trezor)
لجر (Ledger )
متامسک (Metamask)
مثل ولت (Math wallet)


نکات مثبت ریپل چیست؟


اولین نکته‌ی مثبت آن، سرعت انجام معامله است.

هزینه‌های تراکنش‌ها در این سیستم بسیار پایین و به صرفه است.

به عبارتی برای انجام یک تراکنش تنها ۰٫۰۰۰۰۱ XRP به عنوان هزینه در نظر گرفته می‌شود.

همچنین این سیستم دارای شبکه تبادل چندمنظوره است.

به این معنا که تنها قابلیت پردازش تمام تراکنش‌ها با استفاده از XRP را دارد.

بلکه از آن می‌توان برای ارزهای دیجیتال دیگر و سایر رمز ارزهای فیات نیز استفاده کرد.

می‌توان به آن اشاره کرد این است که توسط مؤسسات مالی بزرگ و بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بانک مرکزی آمریکا از این شبکه برای انجام معاملات خود استفاده می‌کند و این موضوع نشان دهنده‌ی بین‌المللی بودن و بزرگ‌تر بودن بازار این رمز ارز نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر است.

شرکت ریپل در صدد کاهش هزینه‌_نکات منفی ریپل چیست؟

همان‌طور که احتمالاً تا کنون متوجه شده‌اید.

یکی از اصلی‌ترین نکات مثبت ارزهای دیجیتال و دلیل استفاده افراد از آن، غیر متمرکز بودن آن‌ها بود.

زیرا خارج از محدوده کنترل دولت و بانک‌ها بود. اما در طی چند سال اخیر شرکت ریپل در حال پیش رفتن خلاف این فلسفه و قانون است.

دومین موضوع استخراج بزرگ XRP پیش از عرضه آن است.

در ذهن خود فکر کنید که مقدار عظیمی ذخیره شده است.

اما همین ذخیره‌ی کلی و ارائه‌ی آن در زمان‌های نامناسب در مقدارهای نادرست ممکن است تأثیر زیادی روی ارزش این ارز دیجیتال داشته باشد.

اما آخرین و مهم‌ترین موضوع اقدام SEC علیه ripple است.

در دسامبر سال ۲۰۲۰، SEC علیه شرکت ریپل دادخواستی تنظیم کرد و در آن این شرکت را به خرید و فروش اوراق بهادار ثبت نشده متهم کرد

که البته این ادعا بلافاصله توسط شرکت ریپل تکذیب شد.

اما به هر حال این موضوع روی ارزش این رمز ارز تأثیر داشته و به همین دلیل است که بسیاری از سرمایه گذاران این شرکت منتظر دادگاه ریپل هستند.

روش کار ریپل چگونه است؟


به طور کلی از ripple مانند تمام ارزهای دیجیتال دیگر می‌توان هم برای انجام تراکنش‌ها و هم به عنوان سرمایه گذاری استفاده کرد.

از این شرکت برای تبادل ارز نیز می‌توان استفاده کرد که برای آن در قسمت‌های قبل مثال زدیم.

اما برای بررسی سؤال روش کار ریپل چیست خوب است به چند نکته‌ی مهم دیگر نیز اشاره کنیم.

تماماً اعتبار سنجی می‌شود و به همین دلیل است که شاهد سیستمی یکپارچه با قابلیت جلوگیری از هزینه‌های مضاعف در این شبکه هستیم.

همچنین تمام تراکنش‌هایی که توسط کاربران آن انجام می‌شود در دفتر کل اجماع ریپل ذخیره خواهد شد.

این سابقه معاملات به شکل عمومی روی یک زنجیره بلوکی ثبت می‌شود و به حساب یا کسب و کاری تعلق ندارند.

همکاری ریپل با بانک ها_ریپل؛ گامی بزرگ در آینده نقل و انتقال دارایی

همچنین تمام نکات مهم درباره تفاوت XRP و ریپل را با ذکر جزئیات بیان کردیم.

رمز ارز ریپل چیست می‌توان این گونه گفت که یکی از ارزهای دیجیتال قدیمی و معروف است

که با هدف افزایش سرعت و امنیت و کاهش هزینه انتقال در سال ۲۰۱۲ به بازار عرضه شد.

سرمایه گذاری دراین سیستم در سطح جهانی یا هر استفاده‌ی دیگری از آن، باید اطلاعات کاملی درباره آن داشته باشید.

1,762 دیدگاه