جديدترين نسخه رسمي عرضه‌ شده اندرويد، اندرويد ?? است که سال ????

عرضه شد و اندرويد ?? که در سال جاري ميلادي معرفي شده نيز به‌زودي عرضه خواهد شد. در کل کاربران نسخه‌هاي خام اندرويد در گوشي‌هاي مختلف مي‌توانند آن‌ها را سريع به نسخه جديد به‌روزرساني کنند؛ زيرا براي بروزرساني آن‌ها تغييرات نرم‌افزاري زيادي از سوي سازندگان گوشي نياز نيست.

البته وجود نسخه خام اندرويد روي يک گوشي هميشه هم به معناي امکان‌پذير بودن بروزرساني اندرويد به جديدترين نسخه‌ها نيست؛ زيرا سازندگان مختلف گوشي نسخه‌هاي جديد اندرويد را تنها براي تعداد معدودي از گوشي‌هاي جديد خود منتشر مي‌کنند و گوشي‌هاي قديمي‌تر پس از چند سال ديگر قادر به دريافت نسخه‌هاي جديد نيستند.

براي اينکه مطمئن شويد تا چند سال مي‌توانيد جديدترين نسخه اندرويد را براي گوشي خود دريافت کنيد، بايد ببينيد شرکت سازنده گوشي شما در رابطه با اين موضوع چه رويکردي دارد و تا چند سال پشتيباني نرم‌افزاري را براي گوشي‌هاي خود ارائه مي‌دهد.

لازم به ذکر است در برخي موارد از نسخه خام اندرويد بدون اشاره به خام بودن آن استفاده مي‌شود. در برخي گوشي‌ها از اندرويد وان (Android One) استفاده مي‌شود که همان اندرويد خام با تغييرات بسيار اندک است؛ به‌عنوان‌ مثال گوشي‌هاي داراي Android Go نيز داراي نسخه‌اي از اندرويد هستند که نسخه بهبوديافته اندرويد خام محسوب مي‌شود.

برورزساني اندرويد خام
پس از ورود به تنظيمات گوشي وارد قسمت About Phone شويد و کمي به سمت پايين اسکرول کنيد تا نسخه اندرويد گوشي خود را مشاهده کنيد. ممکن است نسخه جديدي از اندرويد براي گوشي شما منتشر شده باشد. براي اطمينان از اين موضوع مراحل زير را دنبال کنيد:

پس از ورود به تنظيمات گوشي وارد قسمت System شويد.

در صفحه System به سمت پايين اسکرول کنيد، گزينه Advanced را لمس کنيد تا گزينه more options را ببينيد.

در مرحله بعد در پايين صفحه گزينه System Update را خواهيد ديد. پس از لمس آن، گزينه Check for Update را نيز لمس کنيد تا ببينيد آپديت جديدي براي گوشي شما منتشر شده يا نه؛ البته در گوشي‌هاي مختلف ممکن است کمي گزينه‌ها با يکديگر تفاوت داشته باشند. اگر در اين بخش آپديت جديدي براي گوشي شما وجود نداشت، يا گوشي‌تان بسيار قديمي است يا هنوز آپديت جديدي براي آن منتشر نشده است.

آيا نصب نسخه خام اندرويد روي تمام دستگاه‌هاي اندرويدي امکان‌پذير است؟
اندرويد خام
پاک کردن رابط کاربري و پوسته اختصاصي اندرويد در گوشي‌هاي برندهاي مختلف امکان‌پذير نيست؛ اما شما مي‌توانيد با استفاده از روش‌هاي مختلف، تمام نرم‌افزارهاي نصب‌شده روي اندرويد را پاک کنيد تا نسخه خام اندرويد روي گوشي باقي بماند. اين نسخه از اندرويد خام ROM (رام) نام دارد و فرايند نصب رام را Flash (فلش کردن) مي‌گويند.

با نصب رام مي‌توانيد از نسخه کامل خام اندرويد لذت ببريد و پوسته‌هاي مختلف را روي آن امتحان کنيد؛ البته لازم به ذکر است که فلش کردن باعث ابطال گارانتي مي‌شود و درصورتي‌که گوشي به شيوه صحيحي فلش نشود، به دستگاهي غيرقابل‌استفاده تبديل و به‌اصطلاح بريک (Brick) مي‌شود؛ بنابراين درصورتي‌که گوشي شما داراي گارانتي است، از فلش کردن آن و نصب رام جداً بپرهيزيد و درصورتي‌که متمايل به فلش کردن گوشي هستيد، اين کار را به فرد ماهري بسپاريد.

سوالات متداول در مورد اندرويد خام
در اين بخش به برخي از مهم‌ترين سوالات متداول در رابطه با اندرويد خام پاسخ مي‌دهيم.

ظاهر اندرويد خام چگونه است؟
اسکرين‌شات‌هاي زير بخش‌هاي مختلف اندرويد خام را نشان مي‌دهند:


گوشي‌هاي کدام برندها داراي اندرويد خام هستند؟
تعداد گوشي‌هاي داراي اندرويد خام چندان زياد نيست و حتي برندهايي که اين نسخه از اندرويد را براي برخي گوشي‌هاي خود منتشر مي‌کردند، اين کار را متوقف کرده‌اند. در ادامه برخي برندهايي را که گوشي‌هاي داراي اندرويد خام را عرضه کرده‌اند، معرفي مي‌کنيم.

نوکيا
گوشي نوکيا
هيچ برندي به‌اندازه نوکيا که اکنون تحت مالکيت HMD Global است، نسبت به استفاده از نسخه خام اندرويد علاقه‌مند نيست. تمام گوشي‌هاي نوکيا با اندرويد وان عرضه مي‌شوند که نزديک‌ترين نسخه به اندرويد خام است؛ البته متأسفانه نوکيا در حال حاضر تنها گوشي‌هاي ارزان‌قيمت و ميان‌رده توليد مي‌کند و هيچ گوشي پرچمداري را روانه بازار نکرده است؛ بنابراين افرادي که علاقه‌مند به خريد گوشي‌هاي پرچمدار هستند، نمي‌توانند از گوشي پرچمداري با اندرويدي نزديک به اندرويد خام لذت ببرند. ‌

موتورولا
گوشي موتورولا وان اکشن
اکثر گوشي‌هاي موتورولا با پوسته اندرويد اختصاصي اين شرکت يعني پوسته اندرويد My UX عرضه مي‌شوند؛ البته تعداد محدودي از گوشي‌هاي اين برند با اندرويد وان وارد بازار شده‌اند. يکي از اين گوشي‌هاي نسبتاً جديد موتورولا، وان اکشن (One Action) است.

اگرچه اين گوشي در سال ???? عرضه شده، اما هنوز امنيت بالايي دارد جزو بهترين گوشي‌هاي اندرويد وان اين برند محسوب مي‌شود؛ البته متأسفانه اين گوشي نيز مانند گوشي‌هاي نوکيا سخت‌افزار چندان قدرتمندي ندارد و نمي‌تواند علاقه‌مندان به گوشي‌هاي رده‌بالا را راضي کند.

گوگل
گوشي نکسوس
تمام گوشي‌هاي نکسوس گوگل که گوشي‌هاي قديمي اين برند محسوب مي‌شوند، با اندرويد خام عرضه مي‌شدند؛ اما اين شرکت در سال ???? تصميم گرفت گوشي‌هاي جديد خود را که تماماً توسط خود گوگل ساخته مي‌شوند؛ با نام گوشي‌هاي پيکسل روانه بازار کند.

گوشي‌هاي پيکسل با رابط کاربري Pixel UI عرضه مي‌شوند که از نظر فني يک پوسته اندرويد محسوب مي‌شود؛ البته اين پوسته اندرويد به ميزان بسيار زيادي به اندرويد خام نزديک است؛ اما باز هم نمي‌توان آن را يک نسخه خام اندرويد ناميد؛ زيرا تعداد زيادي از ويژگي‌هاي مختص گوشي‌هاي پيکسل در آن‌ ديده مي‌شود و اپليکيشن‌هاي از پيش‌نصب‌شده زيادي در آن قرار دارد؛ بنابراين اگر دوست داريد گوشي رده‌بالايي با اندرويدي نزديک به اندرويد خام داشته باشيد، خريد گوشي‌هاي پيکسل را به شما پيشنهاد مي‌کنيم.

گوشي‌هاي داراي بوت‌لودر با قابليت باز شدن
گوشي با بوت لودر با قابليت باز شدن
چنانچه گوشي شما داراي بوت‌لودري با قابليت باز شدن است، به‌راحتي مي‌توانيد با استفاده از روش فلش، رام‌هاي مختلف را نصب کنيد. در برخي گوشي‌ها مانند گوشي‌هاي پيکسل، بوت‌لودر به‌راحتي باز مي‌شود و در برخي ديگر اين کار واقعاً دشوار و حتي غيرممکن است.

براي اطلاع از گوشي‌هاي داراي بوت‌لودر با قابليت باز شدن مي‌توانيد به انجمن XDA-Developers مراجعه کنيد و ببينيد کدام يک از گوشي‌ها چنين قابليتي دارند. نصب رام اندرويد با روش فلش کردن کمي تخصصي و زمان‌بر است؛ اما تنها روش کاربردي استفاده از اندرويد خام در يک گوشي با سخت‌افزار رده‌‌بالا محسوب مي‌شود.

145 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *