توسعه دهنده وب (Web Developer) کیست؟


طراحی و توسعه‌ی وب‌سایت به یک شغل پردرآمد و پر طرفدار تبدیل شد.
باید به فعالیت‌هایی که یک توسعه دهنده وب انجام می‌دهد، بپردازیم.توسعه دهنده وب شخصی است که یک طرح سایت که توسط طراح وب سایت طراحی شده است را به یک وب‌سایت تبدیل می کند.

این کار توسط کدنویسی انجام می‌شود. یک توسعه دهنده سایت باید باید به زبان‌‌های برنامه نویسی و استاندارهای وب مسلط باشد. بتواند یک طرح اولیه را به یک وب‌سایت تمام عیار تبدیل کند.

انواع توسعه دهندگان وب


اگر بخواهیم توسعه‌دهندگان را بر اساس وظایفشان دسته‌بندی کنیم، می‌توان گفت سه گروه دولوپر خواهیم داشت:

توسعه دهنده‌ی Front end:

شخصی که به طراحی ظاهر سایت و بخش سمت کاربر می‌پردازد توسعه دهنده‌ی Front end است. این شخص باید به CSS ،HTML و جاوا اسکریپت مسلط باشد.


توسعه دهنده Back end:

شخصی که به توسعه‌ی سمت سرور (بخش پردازشی سایت) می‌پردازد. بخش‌های از وب‌سایت که معمولاً در ظاهر تاثیری ندارند اما فعالیت‌های پشت کار مثل ارتباط با دیتابیس را انجام می‌دهند. این شخص باید به یک یا چند زبان سمت سرور مثل php، Pythone، Ruby و… مسلط باشد.


Full stack developer:

شخصی که تمام مهارت‌های یک توسعه دهنده‌ی front-end و back-end را دارد. البته یک دولوپر فول استک باید مهارت‌های مختلفی را بداند که برای مطالعه‌ی آن می‌توانید استفاده کنید.

چگونه یک توسعه‌دهنده‌ وب شویم؟
حالا که متوجه شدیم توسعه‌ دهنده وب کیست؟

می‌رویم سراغ مهارت‌های مورد نیاز که ما را به یک توسعه دهنده وب تبدیل می‌کند.

افراد زیادی هستند که با یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی خود را یک توسعه دهنده‌ی تمام عیار می‌دانند!.

اما واقعیت چیز دیگری است. برای شروع کار شما باید حوزه‌ی کاری خود را مشخص کنید.

اینکه در چه زمینه‌ای قصد فعالیت دارید.

۳ گروه از توسعه‌دهنگان را به شما معرفی کردیم کافیست حوزه‌ای را انتخاب کنید و مهارت‌های مورد نیاز آن زمینه را کسب کنید.

قطعاً اگر قصد دارید یک توسعه‌ دهنده‌ی وب شوید باید مهارت‌های کدنویسی را بیاموزید. ا

ما اینکه از چه زبانی برای یادگیری استفاده کنید و چه مراحلی را پشت سر بگذارید، باید یک نقشه‌ی راه داشته باشید.

برای آسودگی بیشتر شما همراهان ادمین سایت، یک نقشه راه آماده کردیم که از طریق دکمه‌ی زیر می‌توانید این نقشه را با تمام جزییات و توضیحات ببینید.

نقشه راه توسعه دهندگان وب

تفاوت طراح وب‌سایت با توسعه دهنده‌ی وب و توسعه دهنده وب با طراح سایت


این روزها واژه‌ی طراح وب‌سایت و توسعه دهنده‌ی سایت به جای یکدیگر استفاده می‌شوند و بسیاری فکر می‌کنند این دو واژه هم معنا هستند! اما واقعیت چیز دیگری است.

طراح وب‌سایت:

طراح وب‌سایت شخصی است که مسئول تهیه‌‌ی طرح و گرافیک سایت است. طراحان وب‌سایت با کد سروکار ندارد و مهمترین هدف آنها تهیه‌ی طرح اولیه‌ سایت در نرم‌ افزارهای گرافیکی مثل فتوشاپ و ایلستریتور است. این شخص یا تیم مسئولیت تهیه‌ی انواع تصاویر، اینفوگرافیک، ویدیو و… در سایت هم برعهده دارند.

موضوعی که باعث می‌شود طراح سایت با یک گرافیست از نظر مهارتی متمایز شود، دانش اولیه‌ طراح در زمینه‌ی پیداه سازی است. یک طراح وب باید به مهارت‌های اولیه‌ی پیاده سازی طرح مثل HTML و CSS آشنا باشد.

توسعه دهنده‌ی وب:

این شخص یا تیم طرح اولیه‌ی سایت را از طراح وب‌سایت دریافت کرده و آن را به یک وب‌سایت تبدیل می‌کنند. تمام مراحل کدنویسی و ساخت سایت بر عهده‌ی توسعه دهندگان است.

3,111 دیدگاه