در تمام ادوار پارالمپیک و المپیک جوانان نیز اسپانسر شود.

کوکاکولا در المپیک این غول نوشیدنی در تمام دوره‌های المپیک تاکنون با نوشیدنی های خود از ورزشکاران، تماشاچیان و مسئولین برگزاری المپیک پذیرایی کرده است و قصد دارد این کار را در ادوار آینده المپیک نیز ادامه دهد.

این شرکت بیش از دو دهه است که در مراسم حمل مشعل المپیک از المپیا در یونان تا محل برگزاری بازی‌های المپیک نیز حضور دارد. یکی از مطرح‌ترین اسپانسرهای بازی‌های است.

مراسم حمل مشعل المپیک


سایر رویدادهای ورزشی مهم که کوکاکولا به‌عنوان اسپانسر در آن‌ها حضور داشته است به شرح زیر هستند:

جام جهانی فوتبال ۱۹۷۸
چند دوره جام جهانی فوتبال زیر ۲۰ سال از جام جهانی تونس در سال ۱۹۷۷ تا جام جهانی مالزی در سال ۱۹۹۷
مسابقات سالانه اتومبیل‌رانی خودروهای ارتقا یافته نسکار کوکاکولا ۶۰۰ (Coca-Cola 600) و کوکاکولا زیرو شوگر ۴۰۰ (Coke Zero Sugar 400)
بیس‌بال آمریکا
فوتبال آمریکا
NBA بسکتبال آمریکا
هاکی
فوتبال انگلیس
مسابقات قهرمانی تور (تور گلف)
حتی یک فیلم سینمایی با عنوان (The Coca-Cola Kid) در سال ۱۹۸۵ ساخته شده که شخصیت اصلی آن یکی از مدیران اجرایی بخش بازاریابی است که تلاش می‌کند فروش محصولات این شرکت در استرالیا را افزایش دهد.

برای تبلیغ محصولات خود با نتفلیکس نیز مشارکتی را در سال ۲۰۱۹ آغاز کرد و در سریال چیزهای عجیب (Stranger Things)

یکی از سریال‌های مطرح نتفلیکس، محصولات خود را تبلیغ کرد.

رقبا
پپسی و کوکاکولا


شرکت Pepsiاصلی‌ترین رقیب Coca Cola است و نوشابه‌های شرکت پس از نوشابه‌های کوکاکولا بیشترین میزان فروش را دارند؛ حتی در برخی از کشورها نوشابه‌های این شرکت در مقایسه با نوشابه‌های کوکاکولا فروش بیشتری دارند.

پپسی از دهه ۱۹۴۰ فروش نوشابه‌های خود در آمریکا را آغاز و تلاش کرد بیشتر شهروندان آفریقایی آمریکایی را کوکاکولا از آن‌ها غافل شده بود، مجذوب خود کند. در ضمن این شرکت با واردکردن اتهام عدم تمایل کوکاکولا به استخدام نیروهای سیاه‌پوست و نژادپرست بودن مسئولان این شرکت، سعی کرد در فروش از کوکاکولا سبقت بگیرد.

این سیاست پپسی باعث شد سهم این شرکت از بازار در دهه ۱۹۵۰ در مقایسه با سهم کوکاکولا به میزان قابل‌توجهی افزایش یابد و تمایل شهروندان آفریقایی-آمریکایی آمریکا برای خرید نوشابه‌های پپسی سه برابر نوشابه‌های کوکاکولا بود.

شرکت «آرسی کولا» (RC Cola) که پس از کوکاکولا و پپسی سومین شرکت بزرگ نوشابه‌سازی است، نیز یکی از رقبای اصلی کوکاکولا است و نوشابه‌های این شرکت هم مانند نوشابه‌های پپسی و کوکاکولا به میزان گسترده‌ای در دسترس هستند.

کوکاکولا در نقاط مختلف جهان رقبای زیادی دارد

هر یک از شرکت‌های نوشابه‌سازی کشورهای مختلف سعی می‌کنند با این برند رقابت کنند؛ به‌عنوان‌مثال در آمریکای جنوبی و مرکزی برند «کولا ریل» (Kola Real) که با نام «بیگ کولا» (Big Kola) نیز شناخته می‌شود، در حال تبدیل‌شدن به رقیبی برای کوکاکولا است.

برند کرس کولا (Corsica Cola) در جزیره کرس (Corsica) واقع در فرانسه، نیز در حال تبدیل‌شدن به رقیبی برای کوکاکولا است. برند بریژ کولا (Breizh Cola) یکی دیگر از برندهای فرانسوی رقیب کوکاکولا به شمار می‌رود.

در کشور پرو نوشابه‌های برند «اینکا کولا » (Inca Cola) که به نام «گلدن کولا» (Golden Kola) به معنی کوکاکولای طلایی نیز شناخته می‌شود، در مقایسه با نوشابه‌های کوکاکولا فروش بیشتری دارند. رقابت این برند با کوکاکولا به‌قدری جدی شد که کوکاکولا در سال ۱۹۹۹ آن را خرید.

نوشابه‌های برند سوئدی «جولماست» (Julmust) نیز در سوئد فروش بیشتری نسبت به نوشابه‌های کوکاکولا دارد. در اسکاتلند محبوبیت برند «آیرن برو» (Irn-Bru) تا سال ۲۰۰۵ بیشتر از کوکاکولا بود توانست با نوشابه‌های رژیمی خود از این برند سبقت بگیرد. از دیگر برندهای رقیب کوکاکولا می‌توان به برند آلمانی «ویتا کولا» (Vita Cola) اشاره کرد.

در هند نیز پس از برندهای پپسی و برند محلی «تامز آپ» (Thums up) در جایگاه سوم قرار دارد (البته برند تامز آپ نیز به کوکاکولا تعلق دارد و غول نوشابه‌سازی این برند را در سال ۱۹۹۳ خریده است). در کوبا نیز برند «تروپی کولا» (TropiCola) جایگزین کوکاکولا شده است.

جایگاه این برنددر خاورمیانه به دلیل تحریم‌های آمریکا به‌اندازه سایر نقاط جهان درخشان نیست و برند فرانسوی «مکه کولا» (Mecca Cola) و «قبله کولا» (Qibla Cola) در این منطقه در مقایسه با کوکاکولا محبوبیت و فروش بیشتری دارند.

از دیگر رقبای کوکاکولا در نقاط مختلف جهان می‌توان موارد زیر اشاره کرد:

«کولا ترکا» (ColaTurka) در ترکیه
زمزم کولا و پارسی کولا در ایران
«چین کولا» (China Cola) در چین
«کوفالا »(Kofala) در جمهوری چک و اسلواکی
«کوکتا» (Cockta)، «مرکاتور کولا» (Merkator Cola) و «کلاسیکو کولا» (Classico Cola) در اسلوونی. شرکت نوشابه‌سازی تیکو گروپ (Tiko group)، یک شرکت نوشابه‌سازی در ماداگاسکار، که یکی از رقبای اصلی کوکاکولا در بسیاری از مناطق جهان است، تهیه می‌شود.


حقایق جالب در رابطه با برند کوکاکولا


حقایق جالب زیادی در رابطه با این برند وجود دارد که تعدادی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

۱. کوکاکولا در طراحی و ایجاد کلمن‌هایی که درب آن‌ها از بالا باز می‌شود، نقش مهمی داشته و در سال ۱۹۲۹ اولین نسخه استاندارد از این کلمن‌ها را روانه بازار کرد.

کلمن های کوکاکولا


۲. کوکاکولا اولین نوشابه‌ای است که به فضا راه پیدا کرده است. در ضمن یکی از دستگاه‌های تولیدکننده نوشابه‌های کوکاکولا برای استفاده در فضاپیما طراحی و ساخته شد تا دانشمندان ببینند تهیه نوشابه با استفاده از دی‌اکسید کربن ذخیره شده، آب و شربت طعم‌دار‌شده امکان‌پذیر است یا نه. همچنین دانشمندان قصد داشتند ببینند مصرف نوشابه در فضا بدون نیاز به هسته‌زایی حباب‌ها جهت ایجاد فشار روی آن‌ها امکان‌پذیر است یا خیر و آیا در فضا نوشابه کف می‌کند یا خیر.

کوکاکولا در فضا


۳. کوکاکولا یک نوشابه سفید سفارشی برای ژنرال روسی به نام «گئورگی ژوکوف» (Georgy Zhukov) تهیه کرد. این ژنرال روسی که علاقه زیادی به نوشابه کوکاکولا داشت، در جنگ جهانی اول و دوم مبارزه کرده بود و به دلیل اینکه نمی‌خواست همراهانش بفهمند او نوشابه آمریکایی مصرف می‌کند، شخصا آن از مسئولان کوکاکولا خواست، نوشابه‌ای سفارشی برای او تهیه کنند که مشخص نباشد نوشابه کوکاکولا است.

۴. در مکزیک کلیسایی با نام «کلیسای کوکاکولا» (Coca-Cola Church) وجود دارد که شرکت‌کنندگان مراسم مذهبی آن در این مراسم کوکاکولا می‌نوشند تا باد گلوی آن‌ها تخلیه شود! افراد حاضر در این مراسم معتقدند تخلیه باد گلو باعث پاک شدن روح آن‌ها از وجود شیاطین می‌شود و هیچ چیز مانند نوشیدن نوشابه باعث تخلیه باد گلو نمی‌شود!

۵. کوکاکولا نخستین برندی بود که سبدهای مخصوص حمل چند بطری را طراحی و ایجاد کرد. این شرکت در سال ۱۹۲۳ سبد مخصوص حمل ۶ بطری نوشابه را معرفی کرد که به شناخته شدن این برند کمک زیادی کرد.

سبد حمل بطری نوشابه کوکاکولا


۶. کوکاکولا به شناخته شدن برند مک‌دونالد کمک زیادی کرد.

«ری کراک» (Ray Kroc)، بنیان‌گذار رستوران‌های زنجیره‌ای مک‌دونالد در سال ۱۹۵۵ قراردادی را با کوکاکولا منعقد کرد و بر اساس این قرارداد در روزهای آغازین شروع فعالیت این برند، برای ارائه خدمات و رشد خود از دفاتر کوکاکولا استفاده کرد و اکنون مک‌دونالد بزرگ‌ترین مشتری کوکاکولا است.


کوکاکولا در چه زمینه ای فعالیت می‌کند؟


کوکاکولا (coca – cola) که با نام کوک (Coke) نیز شناخته می شود.

یک کارخانه تولیدکننده نوشیدنی است که در حال حاضر سومین شرکت ثروتمند تولیدکننده مواد غذایی در جهان محسوب می‌شود

محصولات کوکاکولا چیست؟


محصول اصلی کوکاکولا نوشابه های مختلف با طعم‌ها و انواع مختلف برای ذائقه‌های مختلف است.

اما بیش از ۵۰۰ برند زیرمجموعه تولیدکننده انواع نوشیدنی نیز دارد.

از برندهای تولیدکننده چای و قهوه گرفته تا آبمیوه، آب‌معدنی و محصولات انرژی‌زای ورزشی و کامبوجیا

بزرگترین رقیب کوکاکولا چه برندی است؟


شرکت پپسی اصلی‌ترین رقیب کوکاکولا است و نوشابه‌های شرکت پس از نوشابه‌های کوکاکولا بیشترین میزان فروش را دارند.

حتی در برخی از کشورها نوشابه‌های این شرکت در مقایسه با نوشابه‌های کوکاکولا فروش بیشتری دارند.

4,942 دیدگاه